2020-iesiems einant į pabaigą ir nekantriai laukiant karantino pabaigos, kada vėl bus galima važiuoti fotografuoti ir filmuoti traukinių, neapsiribojant viena savivaldybe, galima ramiai prisėsti namuose prie kompiuterio ir susidėti visus punktus, kas šiais metais įdomaus nutiko Lietuvos geležinkeliuose. Žemiau pateiksiu mano akimis įdomiausius faktus, nesigilinant į politines, ekonomines, skirtingų požiūrių ar kitokias diskusijas.
2020 m. gruodžio 21 d., pirmadienis
2020 m. kovo 27 d., penktadienis
[2013/05/04 - 2013/05/12] Ukraina: Vilnius - Minskas - Lvovas - Kryvyj Rihas - Dnepropetrovskas - Vilnius
Praėjo trys metai po paskutinės kelionės į Mariupolį (Ukraina) ir vėl ėmiau kurti jau trečiosios kelionės į Ukrainą planus. Kadangi rytų Ukrainos industriniai peizažai ir geležinkelių vaizdai paliko didelį įspūdį, šįkart nusprendžiau aplankyti kitus du pramoninius miestus: Kryvyj Rihą ir Dnepropetrovską (pažymėtina, kad 2016 m. gegužės 19 d. Ukrainos Aukščiausioji Rada, siekdama panaikinti komunistinio režimo simbolius, pakeitė miesto pavadinimą iš Dnepropetrovskas į Dnepras). Kadangi kelionės draugų iš Lietuvos neatsirado, keliauti į Ukrainą suplanavau kartu su geležinkelių entuziastais iš Belgijos (Larsu) ir Olandijos (Arjenu).
2020 m. sausio 12 d., sekmadienis
2019 m. įdomiausi įvykiai Lietuvos geležinkeliuose
Eilę metų rašydavau apie įdomiausius įvykius, nutikusius Lietuvos geležinkelių tinkle. Nors 2019 metai daug naujienų neatnešė, visgi nusprendžiau pasidalinti įdomiausiomis praeitų metų akimirkomis.
1. VLRD pradėjo remontuoti lenkiškus šilumvežius
2019 m. sausio mėnesį oficialiai paskelbta, kad AB "Lietuvos geležinkeliai" antrinė įmonė UAB "Vilniaus lokomotyvų remonto depas" sausio 18 d. sudarė sutartį su tarptautine Lenkijos logistikos kompanija "CTL Logistics", kuri remonto bendrovei patikėjo savo šilumvežių remontą. Kovo mėn. pastebėti suremontuoti vieni pirmųjų lenkiškų šilumvežių.
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)